Bliska podczerwień – wpływ na skórę » Euroscalemed
Masz pytania? zadzwoń: +48 603 601 800 lub napisz: biuro@es-med.pl  |     
Euroscalemed
Blog

Warto
przeczytać


Bliska podczerwień – wpływ na skórę


Bliska podczerwień (NIR – ang. near infrared) stosowana w medycynie estetycznej i kosmetologii to promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie IR-A o długości fali 760-1400 nm. Jej wykorzystanie wynika z biomodulującego wpływu na skórę (PBM – ang. photobiomodulation). NIR aktywuje w tkankach procesy regeneracyjne poprzez modulowanie w określony sposób szlaków sygnałowych na poziomie komórkowym. Różne komórki w naszej skórze są chromoforami, będącymi akceptorami fotonów, czyli ośrodkami pochłaniającymi energię fali świetlnej. Najbardziej znanymi są melanina, hemoglobina i woda, których zdolność do przyciągania światła wykorzystujemy w laseroterapii. Natomiast działanie podczerwieni na skórę wiąże się też z obecnością w niej innych, mniej oczywistych chromoforów.

Głównym jest oksydaza cytochromu C (CCO – ang. cytochrome C oxidase), zlokalizowana w membranie mitochondriów. Jej pobudzenie za pomocą fali elektromagnetycznej (głównie o dług. 600-700 nm i 760-940 nm) powoduje zwiększoną produkcję ATP, będącego „paliwem” dla komórki. Do innych, pobudzanych przez wspomniane pasmo podczerwieni, należą światłowrażliwe kanały jonowe w błonach komórkowych i opsyny – receptory błonowe obecne w siatkówce oka i ludzkim naskórku.

Absorpcja NIR przez wodę jest zjawiskiem szczególnie pożądanym w terapiach anti-ageing z wykorzystaniem medycznych urządzeń hi-tech. Woda w skórze właściwej, absorbując fotony fali podczerwonej, ulega podgrzaniu. Dzieje się tak, ponieważ wytwarza się energia wibracyjna cząstek wody. Podwyższenie temperatury w skórze powoduje aktywację procesów sygnałowych w komórkach (min. dzięki białkom szoku cieplnego). Dochodzi do zwiększonej produkcji cytokin, czynników wzrostu, prostaglandyn itd., a przebiegający w nasilony sposób proces zapalny ostatecznie wywołuje przebudowę skóry właściwej.

Wiele opublikowanych badań in vitro przeprowadzonych na ludzkich fibroblastach potwierdza, że działanie na nie niskimi dawkami światła czerwonego i bliskiej podczerwieni stymuluje produkcję kolagenu. Wynika to m.in. z  indukcji produkcji ATP w badanych komórkach i z pobudzenia ekspresji niektórych kluczowych dla neokolagenezy genów macierzy pozakomórkowej.

W 2006 roku pierwsze urządzenie emitujące pasmo podczerwieni (1100-1800 nm) zostało zaaprobowane przez FDA do podgrzewania głębokich warstw skóry właściwej. Od tamtej pory wielokrotnie potwierdzono w badaniach klinicznych skuteczność NIR w pobudzaniu skóry do zagęszczania. Oczywiście znaczenie ma zastosowane w zabiegach estetycznych spektrum promieniowania podczerwonego, stabilność energetyczna urządzenia, fluencja emitowanej do skóry energii i technika wykonania.

Zastosowanie podwójnych lamp emitujących podczerwień pozwala na uzyskanie jednorazowo większej fluencji. Przy jednoczesnym skutecznym chłodzeniu powierzchni naskórka (np. wbudowanemu w głowicę urządzenia) daje to większą efektywność z relatywnie małym ryzykiem powikłań. Kolejnym ważnym aspektem podczas stosowania NIR na skórę jest tryb impulsowy. Krótkie, równomierne energetycznie impulsy zwiększają bezpieczeństwo podczas zabiegu. Ponadto, technika in-motion podczas deponowania energii w skórze pozwala na przekazanie do 30% większych fluencji w porównaniu z metodą stemplową, przy mniejszym ryzyku poparzenia i większym komforcie dla pacjenta.

Veloce to platforma szerokopasmowego światła BB łącząca technologie IPDL i N-Tight, która na tle innych technologii nieinwazyjnych wyróżnia się skutecznością na poziomie zaawansowanych systemów laserowych. Dzięki połączeniu obu technologii system zapewnia skuteczne odmłodzenie na poziomie komórkowym, rewitalizację i termolifting dla spotęgowanego efektu napięcia skóry.

Przygotowała: dr n. med. i n o zdr. Dominika Ragin, Specjalista ds. Szkoleń EuroScaleMed

Piśmiennictwo:

  1. Li WH, Seo I, Kim B, Fassih A, Southall MD, Parsa R. Low-level red plus near infrared lights combination induces expressions of collagen and elastin in human skin in vitro. Int J Cosmet Sci. 2021 Jun;43(3):311-320. doi: 10.1111/ics.12698
  2. Barolet AC, Villarreal AM, Jfri A, Litvinov IV, Barolet D. Low-Intensity Visible and Near-Infrared Light-Induced Cell Signaling Pathways in the Skin: A Comprehensive Review. Photobiomodul Photomed Laser Surg. 2023 Apr;41(4):147-166. doi: 10.1089/photob.2022.0127
  3. Alexiades-Armenakas M. Aging facial skin: infrared broad band light technologies. Facial Plast Surg Clin North Am. 2011 May;19(2):361-70. doi: 10.1016/j.fsc.2011.05.001

 

Euroscalemed