Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami? Leczenie specjalistyczne należy wspomóc profilaktyką » Euroscalemed
Masz pytania? zadzwoń: +48 603 601 800 lub napisz: biuro@es-med.pl  |     
Euroscalemed
Blog

Warto
przeczytać


Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami? Leczenie specjalistyczne należy wspomóc profilaktyką


Przebarwienia skóry to problem dermatologiczny i kosmetologiczny, z którym boryka się coraz więcej coraz młodszych osób. Jak się ich skutecznie pozbyć? To pytanie, które w gabinecie lekarskim wraca jak bumerang. Jednak by pozbyć się przebarwień raz na zawsze, do dolegliwości należy podejść kompleksowo. Co to dokładnie oznacza? O skutecznych sposobach na przebarwienia oraz dlaczego tak ważna jest profilaktyka opowiedziała dr Ewa Rybicka z kliniki Estetica Nova w Warszawie.

Przebarwienia zaliczane do grupy zaburzeń barwnikowych są efektem działania na skórę promieni ultrafioletowych, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie melanocytów. Niektóre z komórek pigmentacyjnych skóry zaczynają wówczas produkować nadmierną ilość melaniny, która skumulowana punktowo w skórze powoduje powstawanie plam w różnych odcieniach brązu. Najczęściej są one zlokalizowane w miejscach eksponowanych na słońce, a więc okolice czoła, policzki, broda, dekolt czy dłonie. Jak zauważa dr Ewa Rybicka, z przebarwieniami zmaga się coraz więcej pacjentów i są oni coraz młodsi.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu głębokich przebarwień są np.:

  • ciąża,
  • doustna antykoncepcja,
  • zastępcza terapia hormonalna,
  • okres menopauzy,
  • zapalenia przydatków,
  • niedoczynność nadnerczy,
  • nadczynność tarczycy,
  • stosowanie leków fotouczulających

Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami?

„Po pierwsze fotoprotekcja, po drugie odpowiednia pielęgnacja domowa, do której zachęcam pacjentów. Bez tego nie ma możliwości pozbycia się przebarwień. Włączamy preparaty, które zawierają między innymi witaminę C, retinol, kwas kojowy – są to substancje, które będą nas wspomagać w walce z przebarwieniami. No i oczywiście układamy odpowiedni program zabiegów” – mówi dr Ewa Rybicka.

W przypadku płytkich przebarwień stosuje się między innymi peelingi medyczne, zarówno te o prostej formule jak i bardziej zaawansowanej, przy których spodziewamy się bardzo intensywnego złuszczania. „Dobrze sprawdza się Perfect Derma Peel, zwłaszcza wzmacniany boosterami, które zawierają substancje blokujące melanogenezę – radzi sobie wtedy nawet z głębszymi przebarwieniami. Do innych popularnych peelingów medycznych należą Dermamelan i Cosmelan, które regulują procesy rogowacenia skóry sprzyjając tym samym głębszej penetracji składników aktywnych” – wyjaśnia.

Walka z przebarwieniami to bardzo długi i trudny proces. Niezwykle ważna jest świadomość pacjentki, ponieważ leczenie ma szansę zakończyć się sukcesem tylko wtedy, gdy specjalistyczna terapia zostanie wsparta profilaktyką. To z głębokimi przebarwieniami, które często wiążą się z tym, że pacjentka ma uszkodzoną błonę podstawną, walczy się najtrudniej.

Laseroterapia sposobem na przebarwienia

W walce z przebarwieniami możemy śmiało stosować laseroterapię. Jednak jak zauważa dr Rybicka, z laserami trzeba być ostrożnym, ponieważ generują one bardzo dużą dawkę energii cieplnej (np. laser CO2), która powoduje duży stan zapalny w skórze. „Jeżeli nieumiejętnie zakwalifikujemy pacjenta z głębokimi przebarwieniami pozapalnymi, wówczas możemy wygenerować ich jeszcze więcej” – mówi dr Ewa Rybicka i dodaje, że optymalnym laserem do walki z przebarwieniami jest laser tulowy.

„Moim ostatnim odkryciem jeżeli chodzi o lasery jest laser tulowy Lavieen, który pracuje na długości fali 1927 nn. Jest to nieoczywista długość fali jeżeli chodzi o pracę z przebarwieniami – chodzi o poziom działania w skórze. Pracując w trybie sub-ablacyjnym nie generujemy bardzo wysokiej energii, która prowokuje do powstawania przebarwień pozapalnych. Pracując stosunkowo niską energią na poziomie błony podstawnej bardzo dobrze ją uszczelniamy i wyłuszczamy, również głębiej zdeponowane złogi melaniny”- tłumaczy dr Rybicka. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest minimalny, bo trwa zaledwie 1,5-2 doby. „Bez obrzęków, bez sączenia się skóry, bez wszystkich tych niepokojących efektów, które pacjentki obserwują w przypadku innych, trochę mocniejszych laserów” – podsumowuje.

Euroscalemed