Dr Anna Ryczek o laserze pikosekundowym PicoLO » Euroscalemed
Masz pytania? zadzwoń: +48 603 601 800 lub napisz: biuro@es-med.pl  |     
Euroscalemed
Blog

Warto
przeczytać


Dr Anna Ryczek o laserze pikosekundowym PicoLO


Laser pikosekundowy PicoLO Premium to jedna z najnowszych i najbardziej innowacyjnych technologii w dziedzinie medycyny estetycznej. Dzięki swojej precyzji i skuteczności, stał się niezastąpionym narzędziem w leczeniu wielu różnych problemów skórnych. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak działa laser pikosekundowy, jakie są jego zastosowania oraz jakie korzyści niesie ze sobą dla pacjentów.

PicoLO Premium jest urządzeniem, które generuje impulsy światła o bardzo krótkim czasie trwania – liczone w pikosekundach (czyli bilionowych częściach sekundy). Laser wywołuje w tkankach głównie efekt fotoakustyczny z ograniczonym do minimum termicznym uszkodzeniem.  Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczyć energię o bardzo wysokiej intensywności do głębokich warstw skóry. Efektem skupiania energii w danym punkcie jest minimalizacja ryzyka uszkadzania zdrowych tkanek co pozwala uzyskiwać bardzo precyzyjne i skuteczne wyniki leczenia. Wykorzystując różne dostępne głowice frakcyjne możemy pracować selektywnie i precyzyjnie w zależności od problemu z jakim pacjent się do nas zgłosił. Głowice lasera można w różny sposób bezpiecznie łączyć podczas jednego protokołu zabiegowego tym samym maksymalizując efekty terapii. Widoczne efekty, brak okresu rekonwalescencji sprawiają, że pacjenci nie są wyłączeni z aktywności zawodowej i osobistej.

Technologia pikosekundowa często jest kojarzona z technologią, która w sposób najbardziej skuteczny usuwa różne rodzaje tatuaży. Jest to jedno z głównych wskazań pracy z laserem, gdyż wykazuje dużo wyższą skuteczność i bezpieczeństwo pracy niż lasery typu Q-switched.  Laser ten rozbija pigmenty w skórze na bardzo małe cząstki, które są pochłanianie przez makrofagi, transportowane do węzłów chłonnych a następnie usuwane z organizmu. Wysokie bezpieczeństwo pracy i opracowanie nowych głowic lasera picosekundowego sprawiło, że wachlarz wskazań znacznie się zwiększył. Inne wskazania do lasera pikosekundowego, które wykorzystuję we własnej praktyce dermatologii estetycznej to:

  • leczenie blizn zanikowych (w monoterapii lub w terapiach łączonych/naprzemiennych z laserami ablacyjnymi lub radiofrekwencją mikroigłową)
  • leczenie blizn przerosłych, keloidów (podczas zabiegu dochodzi do uelastycznienia blizn, zmniejszenia napięcia, zabieg często kojarzony z podaniem miejscowym sterydu)
  • leczenie blizn powstałych po: oparzeniach, wypadkach, operacjach (znaczna redukcja widoczności blizn)
  • leczenie zmian hiperpigmentacyjnych (posłonecznych, pozapalnych, melasmy każdej postaci)

Dużą popularnością cieszą się zabiegi liftingujące laserem pikosekundowym powodujące zwiększenie napięcia skóry, redukcję zmarszczek, wyrównanie kolorytu skóry. Zabieg PicoLO Premium nie powodują dolegliwości bólowych, gdyż wykorzystywana jest głowica z serii Dia FX działająca w sposób selektywny w głębokich warstwach skóry omijając receptory bólowe.

W zależności od wskazań laser pikosekundowy może być stosowany również w połączeniu z innymi technologiami w jednym protokole zabiegowym np. wykorzystanie głowicy frakcyjnej lasera pikosekundowego o długości fali 1064 nm skupiającej wiązkę w głębszych warstwach skóry właściwej można połączyć z zabiegiem radiofrekwencji mikroigłowej (takie połączenie szczególnie zalecane jest w leczeniu blizn zanikowych).

Podsumowując, laser pikosekundowy to innowacyjne rozwiązanie, które ma wiele zastosowań w medycynie estetycznej. Dzięki swojej wysokiej mocy i precyzji, jest on w stanie skutecznie leczyć wiele różnych problemów skórnych, minimalizując przy tym ryzyko powikłań i skracając czas trwania zabiegu. Jest to z pewnością technologia, która może pomóc w poprawie jakości życia wielu pacjentów.

 

Dr Anna Ryczek – specjalista dermatolog, lek. med. estetycznej

Ukończyłam studia na Wydziale Wojskowo- Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe Kosmetologia- Medycyna Estetyczna dla lekarzy w KWSzPZ. Szkolenie specjalizacyjne w zakresie dermatologii i wenerologii odbywałam w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej, oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Trichoskopii (ITS). Od kilku lat prowadzę zajęcia dla lekarzy na studiach podyplomowych z medycyny estetycznej na kierunku: „Kosmetologia i medycyna estetyczna” w Krakowie. Stale podnoszę swoje kwalifikacje regularnie uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach i kongresach naukowych.

Euroscalemed